U 2024. i 2025. godini je financijskim sredstvima dodijeljenima od Istarske županije, za projekt “Inkluzivna asistencija” provedena edukacija o Marte Meo® metodi.
Ta se metoda temelji na prirodnom modelu za poticanje komunikacije i interakcije među ljudima. Uspješno se primjenjuje u svakodnevnim interakcijama s osobama svih uzrasta, od novorođenčadi do odraslih zrele dobi.
Edukaciju je vodila profesorica psihologije Silvija Philipps Reichherzer, licencirana Marte Meo® supervizorica i edukatorica s dugogodišnjim iskustvom rada s osobama s intelektualnim i drugim teškoćama.
U edukaciju su bili uključeni asistenti organiziranog stanovanja koji po završetku edukacije stječu naziv Marte Meo praktičara te psihologinja Centra za rehabilitaciju Pula.
Cilj ovog projekta bio je unaprijediti kompetencije djelatnika koji svakodnevno rade s korisnicima, fokusirajući se na bolje razumijevanje potreba korisnika, unaprjeđenje komunikacijskih vještina te davanje mogućnosti korisnicima da koriste svoje potencijale.
Također, kroz korištenje Marte Meo pristupa željeli smo korisnicima usluga našeg Centra na prirodan način omogućiti jasnije komuniciranje i međusobnu suradnju.
Tijekom i nakon edukacije polaznici su izrazili zadovoljstvo pristupom edukatorice, načinom podučavanja metode te novostečenim znanjima.
Tijekom primjene naučenih metoda, korisnici su bili aktivniji, trudili se samostalnije izvršavati zadatke svojim tempom te su razvijali pozitivniju sliku o sebi.
Dodijeljenim sredstvima psihologinja nastavlja edukaciju kako bi mogla i nadalje biti podrška kolegama Marte Meo praktičarima osiguravajući primjenu metode u radu s korisnicima.
U sklopu partnerstva na projektu, srodna ustanova Dnevni centar za radnu terapiju i rehabilitaciju Pula, informirana je o pozitivnim učincima i važnosti kvalitetne komunikacije kakvu omogućuje Marte Meo® edukacija.
𝑶𝒗𝒂𝒋 𝒑𝒓𝒐𝒋𝒆𝒌𝒕 𝒔𝒖𝒇𝒊𝒏𝒂𝒏𝒄𝒊𝒓𝒂𝒏 𝒋𝒆 𝒊𝒛 𝑷𝒓𝒐𝒓𝒂č𝒖𝒏𝒂 𝑰𝒔𝒕𝒂𝒓𝒔𝒌𝒆 ž𝒖𝒑𝒂𝒏𝒊𝒋𝒆 𝒛𝒂 2024. 𝒈𝒐𝒅𝒊𝒏𝒖.




